عوامل موثر بر قیمت سنگ

برای کسانی که قصد خرید آپارتمانی دارند، از معیارهای تاثیرگذار بر روی تصمیم‌شان نمای بیرونی است و همین موضوع می‌تواند بر روی نگرش افراد تاثیر بگذارد.در نتیجه پیمانکاران و ساختمان سازان باید به این نکته بسیار توجه کنند و برای نمای آپارتمان‌ها متریال زیبایی انتخاب کنند .
محبوب‌ترین متریال برای نمای بیرونی بین عموم جامعه سنگ است. سنگ ساختمانی نمایی شیک و مدرن به ساختمان می‌دهد. نکته‌ای که در این جا بسیار جلب توجه می‌کند، قیمت سنگ ساختمانی است زیرا پیش از ساخت ساختمان باید برآوردی از هزینه‌های بخش‌های مختلف آن داشت. از جمله عوامل موثر بر قیمت سنگ ساختمانی  می‌توان به نوع سنگ، برش سنگ، رنگ آن، دوام سنگ و نوع فرآوری آن اشاره کرد در ادامه قصد داریم به به طور مستقیم، به عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ در بازارهای ایران بپردازیم .

نوع سنگ

انواع مختلفی از سنگ ساختمانی وجود دارد که شما می‌توانید از بین آن‌ها سنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید

از میان انواع سنگ ساختمانی می‌توان سنگ گرانیت، مرمریت، تراورتن و مرمر را نام برد.

  • سنگ گرانیت: زیبایی منحصر به فردی دارد، برای ساخت ستون و در دیواره‌ها و کف ساختمان استفاده می‌شود.
  • سنگ مرمریت: نیز یک سنگ متراکم و قوی است که در مکان‌هایی که به سنگ مقاوم نیاز است به وفور استفاده می‌شود.سنگ مرمریت انتخاب مناسبی برای پله و کف ساختمان است که مکان‌های پر رفت و آمدی هستند.
  •  سنگ تراورتن: یکی دیگر از انواع سنگ‌های ساختمانی است که به دلیل بافت غیر متراکم و تخلخلی که دارد در نمای ساختمان بهترین کاربرد را خواهد داشت.
  •  سنگ مرمر :نیز سنگی است که به دلیل چشم‌نوازی خاصی که دارد به ساختمان جلوه خاصی می‌بخشد. سنگ مرمر مقاومت خوبی در برابر باران‌های اسیدی ندارند و به همین خاطر در نما استفاده نمی‌شود. هر کدام از این سنگ‌ها به دلیل ویژگی‌های متفاوتی که دارند دارای قیمت‌های مختلفی هستند.

 

رنگ وسورت سنگ

رنگ سنگ از دیگر عوامل موثر بر قیمت سنگ است که در زیبایی فضا هم تاثیر مستقیم دارد و از این جهت انتخاب رنگ مناسب اهمیت دو چندانی پیدا می‌کند.

 سورت نامناسب سنگ از عوامل تاثیر گذار بر قیمت سنگ و ارزانی سنگ می باشد.

یکدست نبودن سورت سنگ ها: 

زمانی که سنگ های یک دسته، طرح و نقش های متفاوت داشته باشند باعث می شود سنگ کار شده  ظاهر خوب و هماهنگی نداشته باشند. مثلا نما یا کف یک ساختمان را در نظر بگیرید که سنگ های به کار رفته در آن، ترکیب پراکنده و نامنظمی از رنگ های روشن تا تیره داشته باشد (یکدست نباشد)، مسلماً جلوه مطلوب و زیبایی نخواهد داشت.

ضعیف بودن سورت سنگ: 

به این معنی است که سنگ ها از نظر رنگ و نقش سورت یکدستی دارند اما دارای لکه یا رگه های زرد و قرمز می باشند. البته ممکن است در هر سنگی یکی از این معایب در سورت سنگ وجود داشته باشد.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که سنگ ها با پیروی از ذات طبیعت، دارای طرح و رنگ کاملا مشابه نیستند و هر کدام ظاهر منحصربفرد خود را دارند بنابراین در هر دسته سنگ، اختلاف سورت ده تا بیست درصد طبیعی و قابل چشم پوشی است.

 نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که برخی از سنگ‌ها به راحتی با بعضی از مواد شیمیایی واکنش می‌دهند و رنگ آن‌ها عوض می‌شود و رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند. در نتیجه در انتخاب سنگ باید به موقعیت جغرافیایی ساختمان توجه ویژه‌ای کنید. همین طور برخی از سنگ‌ها بر اثر نور شدید خورشید رنگ خود را از دست می‌دهند. برای همین بهتر است از این سنگ‌ها در داخل فضای ساختمان استفاده کنید.

قد سنگ

قد سنگها رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد، هر چه سنگ قد کوتاه تر باشد معمولاً قیمت و ارزش کمتری دارد، اصولا سنگ های تایل با طول آزاد، طرفداران بیشتری داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای ارتفاع سنگ در بازار سنگ ایران، از اصطلاح قد و پای سنگ نیز استفاده می شود.

سه تعریف مصطلح بازار ایران برای قد و پای سنگ بدین شرح می باشد:

سنگ شمش: به سنگ های یک دسته، که ارتفاع بلندتر از حدود 180 cmدارند گفته می شود.

سنگ معمولی: سنگ های یک دسته، که از ارتفاعی معمولی برخوردارند و تقریبا تمام سنگ های آن دسته، دو تکه هستند.

سنگ کوتاه: اگر سنگ های یک دسته ارتفاع کمتر از 80 cm داشته باشند و تقریبا همگی سه تکه باشند، سنگ با قد و پای کوتاه محسوب می شود.

 

کیفیت فراوری سنگ ساختمانی

جهت تولید و ساخت سنگ ساختمانی عملیات مختلفی بر روی آن انجام می‌گیرد که با نام فرآوری سنگ شناخته می‌شود.

 از جمله این عملیات می‌توان به برش قواره یا کوپ سنگ ، ماشین‌آلات متناسب برش سنگ، استفاده از تقویت کننده‌‌ها، استفاده از رزین و اپوکسی، صیقل ، ساب سنگ، رنگ کردن آن و استفاده از توری و غیره اشاره کرد.

سنگ خوب بعد از مرحله ساب زنی باید حالت (صیقلی) و یا انعکاس نور خوبی داشته باشد. هر چه ساب یک سنگ و خاصیت آیینه ای بودنش کمتر باشد آن سنگ از کیفیت و قیمت پایین تری برخوردار خواهد بود.

تفاوتی که در هزینه‌های فرآوری و تولید سنگ ساختمانی وجود دارد، باعث تاثیرگذاری بر قیمت نهایی سنگ ساختمانی خواهد شد.

برش سنگ

عامل دیگر برش سنگ است. سنگ پیش از آن که به مرحله استفاده در ساختمان برسد، باید مرحله فرآوری را بگذراند.

 در این جا نیز با توجه به ویژگی‌های سنگ و قیمت ابزارآلات فرآوری قیمت سنگ ساختمانی متفاوت می‌شود.

 به عنوان مثال همان طور که در بخش اول اشاره شد، سنگ گرانیت، سنگ سختی است و برای همین موضوع برش و صیقلی کردن آن به هزینه بیشتری نیاز دارد و این هزینه در قیمت سنگ تاثیر مستقیم دارد.

به طور کلی می‌توان گفت که هر چه سنگ رو به نرم‌تر شدن برود، هزینه فرآوری آن کمتر می‌شود و در نهایت سنگ ساختمانی ارزان‌تری است. معمولاً برش در سنگ های اسلب، با کیفیت و دقت بیشتری انجام می شود، کیفیت برش سنگ بخصوص در تایل ها بسیار حائز اهمیت است چرا که اگر کیفیت برش خوب نباشد مشکلاتی از قبیل:

به درستی قرار نگرفتن لبه های سنگ  روی هم در هنگام نصب

ظاهر نامطلوب سنگ را پس از اجرا  به دلیل لب پریدگی سنگ هنگام برش.

بیشتر شدن پرتی سنگ به دلیل برش ضعیف که سنگ ها تاب دار میشوند

به دلیل اینکه با کنار هم قرار گرفتن آنها، فاصله سنگ ها از پایین به بالا بیشتر می شود؛ در هنگام اجرای سنگ تاب دار، سنگ‌کار به ناچار باید برای برطرف کردن این مشکل، آن را کوتاه کند.
کم و زیاد شدن ضخامت سنگ در مرحله برش به وسیله قله بر، مشکلات زیادی را در هنگام اجرا و اسکوپ کردن سنگ ایجاد می کند.

 

دوام سنگ

سنگ نیز از ساختار فزیکی و شیمیایی مشخصی تشکیل شده است و برخی از عوامل فیزیکی و شیمیایی دوام سنگ را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 از عوامل فیزیکی که در کاهش دوام سنگ موثر است، می‌توان از تغییرات دمایی نام برد که باعث شکستن سنگ می‌شود.

 آب و رطوبت نیز از دیگر عواملی است که در کاهش دوام سنگ تاثیر مستقیم می‌گذارد. در نتیجه به شما توصیه می‌کنیم، خرید سنگ ساختمانی مورد نظر خود را با توجه به آب و هوای منطقه انتخاب کنید.

همچنین در زمینه دوام سنگ پارامترهای دیگری نظیر مقاومت سایشی، مقاومت خمشی و مقاومت فشاری اهمیت پیدا می‌کنند. 

معیار مقاومت سایشی هنگام استفاده سنگ در معابر یا راه‌پله‌های ساختمان اهمیت می‌کند. مقاومت خمشی معیاری برای سنجش توانایی سنگ در تحمل تنش‌های خمشی است و مقاومت فشاری نیز چنان که از نامش پیدا است، معیاری برای سنجش مقاومت سنگ در برابر نیروهای فشاری است. سست بودن سنگ در جابجایی و اجرا، احتمال شکستگی و پرت سنگ را بیشتر می کند.

سنگ هایی مثل تراورتن به دلیل تخلخل بالا معمولا ارزان تر از سنگ های دیگر هستند و گفته می شود بهترین روش برای استفاده بهینه از سنگ های تراورتن چرمی کردن آنهاست.

برای بررسی تخلخل و پوکی معمولاً پشت سنگ را نگاه می کنیم، اما در برخی سنگ ها مخصوصا تراورتن هایی که تخلخل زیادی دارند از مقطع سنگ نیز قابل تشخیص می باشد.

برای سنگهای با تخلخل بالا، در فرآوری ساب، از رزین زیادی برای پر کردن حفره ها استفاده می شود که ممکن است به مرور زمان، رزین و ماستیک های به کار رفته در آن خالی شده و  زیبایی نمای سنگ از بین برود.

 

جمع‌بندی

سنگ یکی از متریال‌های جدا نشدنی در ساختمان سازی است. به دلیل همین موضوع کسب آگاهی بیشتر در زمینه سنگ و خصوصیات آن برای ساختمان سازان و پیمانکاران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

در این متن به این موضوع پرداختیم و سعی کردیم که معیارهای مختلف موثر در قیمت و کیفیت سنگ را برشمریم.

کسانی که قصد خرید سنگ ساختمانی را دارند قیمت آن برایشان دارای اهمیت خواهد بود و  به همین دلیل باید با عواملی که بر قیمت سنگ ساختمانی تاثیر می‌گذارد، آشنا شوند. سنگ ساختمانی می‌تواند جلوه خاصی به ساختمان شما ببخشد و از محبوب‌ترین متریال‌های ساختمانی است که در ساخت و ساز استفاده می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا